Rzeczywistość wirtualna to cyfrowa przestrzeń wykonana z wykorzystaniem zdjęć sferycznych 360 stopni lub renderowana komputerowo nieistniejąca wcześniej rzeczywistość, którą możemy eksplorować w ramach wirtualnego spaceru. Jest to wirtualne doświadczenie, które pozwala na swobodne przemieszczanie się, słuchanie dźwięków otoczenia oraz na interakcje z wirtualnym otoczeniem. Ostatnio rzeczywistość wirtualna, a w szczególności wirtualne spacery wzbudzają coraz większe zainteresowanie wielu firm, które dostrzegają możliwość stworzenia lepszej interakcji z klientami.
Wirtualny spacer pozwala na zdalną obecność w określonej lokalizacji. Koncepcja polega na przedstawieniu prawdziwego miejsca w wirtualnym świecie, który pozwala odkrywać to miejsce tak, jakbyś tam był. Wirtualny spacer jest tworzony poprzez konwersję panoramicznego obrazu 360 stopni w realistyczną przestrzeń 3D.
Szacuje się, że do roku 2022 globalny rynek VR wzrośnie do ponad 200 miliardów dolarów. To blisko 8 razy więcej niż światowy rynek wirtualnej rzeczywistości w 2018 r. (źródło: Techjury.net). Branże takie jak nieruchomości, hotele i ośrodki wypoczynkowe, restauracje, uniwersytety, szkoły i przedszkola, galerie handlowe, kluby fitness, sklepy z antykami, muzea itp. mogą angażować i tym samym przyciągać więcej potencjalnych klientów za pomocą wirtualnych spacerów.
Rodzaje wirtualnych spacerów
Istnieje wiele rodzajów technologii za pomocą których realizowane są wirtualne spacery. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze z nich.
Wirtualny spacer 360 stopni
Jest to klasyczny i tym samym najczęściej wykorzystywany rodzaj wirtualnego spaceru, który wykonany jest poprzez połączenie zdjęć sferycznych 360 stopni. Panoramy – zdjęcia sferyczne pozwalają na rozglądanie się w dowolnym kierunku, dzięki czemu odnosimy wrażenie naturalnego obserwowania otaczającej nas przestrzeni. Pierwsze bardziej zaawansowane spacery wirtualne były wykonywane z wykorzystaniem bardzo popularnej technologii Flash. Jeszcze kilka lat temu taki wirtualny spacer w przeglądarce Flash Player robił duże wrażenie. W tym roku epoka Adobe Flash zakończyła się definitywnie. Wiele wirtualnych spacerów wykonanych w technologii Flash przestało być wyświetlanych w przeglądarkach internetowych. Wirtualne spacery Flash można jednak uratować. Jak to zrobić i jakie są możliwości opisujemy tutaj.
Obecnie wirtualne spacery 360 stopni przeszły znaczną ewolucję i pozwalają na niespotykaną dotąd wcześniej interaktywność wewnątrz wirtualnej wycieczki. Nowoczesne oprogramowanie do tworzenia wirtualnych spacerów jak np.: 3DVista pozwala na łączenie panoram sferycznych w taki sposób aby zapewnić całkowitą płynność przemieszczania się po wirtualnej przestrzeni bez konieczności klikania w określony punkt (ikonkę) aby móc przejść dalej. Jest to szczególnie istotne, kiedy wirtualnie spacerujemy wykorzystując w tym celu ekran dotykowy smartfona lub tabletu. Zobacz Demo
Wirtualne spacery 3DVista pozwalają na dodawanie dowolnych obiektów wewnątrz panoram sferycznych takich jak: tekst, zdjęcia, dźwięki (tła, kierunkowe), filmy osadzone bezpośrednio na obiekcie np.: telewizorze, filmy 360 stopni, fotografia produktowa 360 stopni, modele 3D.
Wirtualny spacer Google Street View dla firm
Wirtualne spacery Google są jedną z najprostszych i powszechnie znanych rodzajów wirtualnych spacerów. Dzięki ich integracji z usługą – wizytówką Google Moja Firma pozwalają na szybką prezentację wnętrza firmy oraz zapewniają lepszą widoczność na mapach Google.
Internauci w trakcie wyszukiwania najczęściej wybierają zdjęcia sferyczne Google Street View, a ich oglądalność często zaskakuje. Przykładem może być opublikowany przez nas wirtualny spacer, który w bardzo krótkim czasie został wyświetlony ponad 20 000 razy. Ta liczba codziennie rośnie. Wirtualny spacer Google ma spore ograniczenia nie pozwala min. na dodawanie interakcji. Ograniczony jest tylko do przemieszczania się wewnątrz wirtualnej przestrzeni. Dlatego wirtualny spacer Google oferujemy naszym klientom jako dodatkowa opcja gratis przy zamówieniu jednego z wirtualnych spacerów znajdujących się w naszej ofercie.
Zatrudniając Rekomendowanego Fotografa Google mamy pewność, że jakość wirtualnego spaceru zostanie zrealizowana na najwyższym poziomie. Podsumowując wirtualne spacery Google są świetną formą prezentacji firmy, ale jako dodatek do wirtualnego spaceru Matterport lub spaceru 3DVista.
Wirtualny spacer jako wirtualna rzeczywistość oparta na współpracy
Jest to forma wirtualnego spaceru, w którym różne osoby z różnych lokalizacji mogą spotkać się w wirtualnym środowisku. Teraz w dobie pandemii jest to rozwiązanie nie do przecenienia, które pozwala na wspólne zdalne uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, zwiedzanie muzeów z prawdziwym przewodnikiem, prezentacja i oprowadzanie klientów po nieruchomościach na sprzedaż czy też prezentacja produktów poprzez bezpośrednie zaangażowanie klientów uczestniczących w spotkaniu. Użytkownicy mogą wchodzić ze sobą w interakcje poprzez mikrofony, zestawy słuchawkowe i czat. Wyobraźmy sobie, że wzbogacamy jeden ze znanych programów do wideo konferencji o wirtualny spacer gdzie wspólnie możemy wchodzić w interakcje w ramach wirtualnej przestrzeni. Wirtualny spacer 3DVista Live Guided Tours również znajduje się w naszej ofercie.
Wirtualne Spacery 3D Matterport
Spacery 3D Matterport to stosunkowo nowa technologia, której popularność dynamiczne rośnie w ostatnich kliku latach. Początkowo wirtualne spacery 3D Matterport były wykorzystywane jako innowacyjne narzędzie prezentacji na amerykańskim rynku nieruchomości. Obecnie wirtualne spacery 3D Matterport są powszechnie stosowane do prezentacji wnętrz dowolnych obiektów takich jak np.: nieruchomości, muzea, restauracje, hotele, przestrzenie biurowe, uczelnie, szkoły, itd.
Czym różni się wirtualny spacer 3D Matterport od tradycyjnego wirtualnego spaceru?
Główną różnicą jest sposób wykonywania zdjęć oraz sprzęt za pomocą którego jest realizowany spacer 3D. Tradycyjne wirtualne spacery 360 stopni wykonywane są z wykorzystaniem klasycznego sprzętu fotograficznego jak np.: lustrzanka umieszczona na statywie ze specjalną głowicą panoramiczną. Coraz popularniejsze kamery 360 stopni również pozwalają na tworzenie panoram sferycznych. W przypadku spacerów 3D Matterport, konieczne jest używanie dedykowanej kamery Matterport Pro2, która ma niewiele wspólnego z tradycyjną fotografią. Kamera 3D Matteport Pro2 pozwala na trójwymiarowe skanowanie przestrzeni w podobny sposób w jaki robią to skanery laserowe LiDAR. Dzięki temu powstaje fotogrametryczny model 3D skanowanej przestrzeni, co z kolei pozwala na uzyskanie bardzo efektownych animowanych przejść w trakcie przemieszczania się. Efekt ten wraz widokiem 3D Dollhouse (domku dla lalek) jak na razie nie jest możliwy do uzyskania w innych systemach do tworzenia wirtualnych spacerów. Wyjątkiem jest wirtualny spacer Metareal, który również znajduje się w naszej ofercie. Firma Matterport umożliwia tworzenie spacerów 3D za pomocą kamer 360 stopni takich producentów jak Ricoh Theta i Insta360, a ostatnio dołączył do tego grona iPhone. Jakość uzyskiwana za pomocą kamer 360 stopni nie dorównuje jakości i rozdzielczości kamery Matterport Pro2.
Wirtualny spacer 3D Matterport – korzyści dla mojej firmy:
innowacyjna technologia prezentacji wnętrz – animowane przejścia oraz model 3D to efekty które szczególnie angażują klienta,
automatyczna, równoczesna publikacja wirtualnego spaceru w serwisie Google Street View,
możliwość samodzielnego zarządzania wirtualnym spacerem poprzez dodawanie znaczników – hotspotów z tekstem, zdjęciami, filmami, itp.
opcja wygenerowania planu – rzutu 2D budynku,
automatyczny przewodnik po wirtualnym spacerze, również w formie wideo prezentacji,
możliwość exportu wysokiej jakości zdjęć 4K – ujęcia ze spaceru,
możliwość wykonywania dokładnych pomiarów wirtualnej przestrzeni.
Wirtualny spacer 3D po wirtualnej galerii. Czyli wirtualny spacer po nieistniejącej przestrzeni.
Jednym z najnowszych i zarazem najbardziej innowacyjnych metod tworzenia wirtualnych spacerów jest spacer 3D po całkowicie wirtualnej renderowanej, stworzonej komputerowo przestrzeni. Nieustannie rosnąca moc obliczeniowa komputerów oraz coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie do renderingu pozwala na tworzenie fotorealistycznych przestrzeni, które mogą być wykorzystywana w dowolny sposób. Wirtualny spacer po wirtualnej galerii, wystawie lub muzeum pozwala na prezentację dowolnych dzieł sztuki jak również dowolnych produktów. Wszystkie interakcje i sposób przemieszczania się są takie same jak w wirtualnym spacerze wygenerowanym z wykorzystaniem zdjęć sferycznych.
Wirtualna stworzona komputerowo przestrzeń pozwala na aranżację dowolnego stylu architektonicznego włącznie z możliwością dowolnego dostosowania otaczającej przestrzeni i warunków atmosferycznych. Wewnątrz wirtualnej przestrzeni możemy umieszczać dowolne obiekty 2D jak również modele 3D. Wirtualny spacer po wirtualnej galerii może być również opublikowany w formie automatycznego spaceru wideo 360 stopni.
Zamawiając mini wirtualny spacer Matterport lub 3DVista otrzymujesz bezpłatną równoczesną publikację w serwisie Google Street View!